Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız, mühendislik tecrübelerimizden yola çıkarak  “Sayısal Yüzey Modeli nedir?” konusunda kendinize değer katacak altın değerinde bilgileri, mühendislik uygulama yöntemlerini aktaracağız. Bu yazıda bulunan konuların hepsi, bizim tarafımızdan mühendislik uygulaması almış firmalar tarafından tescillenmiş bilgilerdir. Günümüzde birçok mühendislik projesinin temsilinde kullanılan sayısal yüzey modelleri,  arazi üzerindeki doğal ve yapay figürlerin tamamımı temsil eder.

Bu yazıda bulabileceğiz konular şunlardır:

Sayısal Yüzey Modeli nasıl üretilir?

Sayısal Yüzey Modeli Kullanım Alanları

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız, mühendislik tecrübemizden yola çıkarak “Sayısal Yüzey Modeli nedir?” konusunda kendinize değer katacak altın değerinde bilgileri, mühendislik uygulama yöntemlerini aktardığımız yazımıza geçerek, fotogrametri ile ilgili birçok konuyu, uygulanılması ve bilinmesi gereken bilgileri aktarmaya başlayalım.

Sayısal Yüzey Modeli nasıl üretilir?

1) Veri Toplama: Yer kontrol noktalarının işaretlenmesi ve ölçümü, Uçuş Planlaması, Görüntü Alımı

2) Veri İşleme: Görüntü Eşleme, Nokta Bulutu Üretimi, Georeferanslandırma,  

3) Veri Görselleştirme ve Sonuç Ürün: Yüzey Görselleştirme, Analiz ve DSM

İHA (İnsansız Hava Aracı) ile Sayısal Yüzey Modeli üretimi için  %80 boyuna ve %70 enine bindirmeli olarak çekilen hava fotoğraflarından yoğun görüntü eşleme tekniği ile nokta bulutu oluşturulur. Bu aşamadan sonra yeryüzünü olduğu gibi temsil eden Sayısal Yüzey Modeli (SYM) üretilir.

Sayısal Yüzey Modeli Kullanım Alanları

Günümüzde birçok mühendislik projesinin temsilinde kullanılan sayısal yüzey modelleri,  arazi üzerindeki doğal ve yapay figürlerin tamamımı temsil eder. Sayısal yüzey modelleri gelişen teknoloji ile birlikte daha doğru yükseklik verisi sunduğu için geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Sayısal yüzey modelleri günümüzde, Karayolu çalışmalarında, Güneş Enerjisi Santrali (GES) projelerinde, Rüzgar Enerji Santrali (RES) projelerinde, baraj ve inşaat çalışmalarında çok önemli yer tutmaktadır. True ortofoto harita ile elde edilen sayısal yükseklik modeli birleştirilerek, 3 boyutlu kent modeli ve tarihi eserlerin 3 boyutlu modellenmesi yapılabilmektedir.