Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız, mühendislik tecrübelerimizden yola çıkarak Pix4D yazılımın mühendislik uygulamalarında nasıl bir yere sahip olduğu konusunda kendinize değer katacak altın değerinde bilgileri, mühendislik uygulama yöntemlerini aktaracağız. Bu yazıda bulunan konuların hepsi, bizim tarafımızdan mühendislik uygulaması almış firmalar tarafından tescillenmiş bilgilerdir. Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız, mühendislik tecrübemizden yola çıkarak “Pix4D Mapper nedir? ” konusunda  kendinize değer katacak altın değerinde bilgileri, mühendislik uygulama yöntemlerini aktardığımız yazımıza geçerek, fotogrametri ile ilgili birçok konuyu, uygulanılması ve bilinmesi gereken bilgileri aktarmaya başlayalım.

Günümüzde insansız hava araçlarının kullanımının yaygınlaşması ile elde edilen verilerin değerlendirilmesi ile sonuç ürünler ortaya çıkmaktadır. Bu ürünlerin ortaya çıkmasında kullanılan programlar değişkenlik göstermektedir. Pix4D yazılımı günümüzde fotogrametrik verilerin değerlendirme aşamasında kullanılan, tam otomatik bir şekilde çalışan yazılım türüdür. Pix4D yazılımı yüksek doğrulukta, Sayısal Yüzey Modeli (DSM), Sayısal Arazi Modeli (DTM), Eş yükseklik eğrisi, nokta bulutu (point cloud), ortomozaik (orthomosaic) oluşturabilir. Girdi verisi olarak JPG, TIFF gibi birçok veri formatını destekler. Çıktı veri olarak LAS, XYZ, PLY formatında nokta bulutu, dxf, shp formatında vektör veri alınabilir.

Değerlendirme aşamasında ilk olarak process işlemi, 2. Aşamada nokta bulut ağı, 3. Aşamada ise orto-mozaik, sayısal yüzey modeli (dsm), sayısal arazi modeli (dtm) gibi ürünler elde edilir.