Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız, mühendislik tecrübelerimizden yola çıkarak  Multispektral Görüntülemede kullanılan Multispektral Kameralar  hakkında kendinize değer katacak altın değerinde bilgileri, mühendislik uygulama yöntemlerini aktaracağız. Bu yazıda bulunan konuların hepsi, bizim tarafımızdan mühendislik uygulaması almış firmalar tarafından tescillenmiş bilgilerdir.

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır:

Multispektral Kameralar

Multispektral Kamera kullanım alanları

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız, mühendislik tecrübemizden yola çıkarak Multispektral Kameralar hakkında kendinize değer katacak altın değerinde bilgileri, mühendislik uygulama yöntemlerini aktardığımız yazımıza geçerek, Multispektral Kameralar ile ilgili birçok konuyu, uygulanılması ve bilinmesi gereken bilgileri aktarmaya başlayalım.

Multispektral Kameralar

İnsansız hava aracına yerleştirilen multispektral kamera ile Multispektral görüntüleme ile görünür bölge ve yakın kızılötesi spektral bölgelerin detaylı görüntülemesi sağlanmaktadır. Birçok çalışmada yapılan multispektral görüntüleme ile ihtiyaca yönelik analizler kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Multispektral görüntülemede kullanılan kameralar Tek Objektifli ve Çok Objektifli kameralar olmak üzere 2 kısımda incelenir.

Tek objektifli kameralar: Genelde uzaktan algılama ile özellikle fotogrametrik üretim amaçları için hava fotoğraflarının elde edilmesinde en çok kullanılan ve son derece yüksek geometrik görüntü kalitesine sahip kameralardır.

Çok objektifli kameralar: Değişik film-filtre kombinasyonları ile aynı geometrik noktadan aynı anda, elektromanyetik spektrumun çeşitli dalga boylarını içeren fotoğrafların elde edildiği kamera sistemleridir. Daha çok 4 objektife sahip olan bu kameralar, çok bantlı (multispektral) fotoğrafçılık tekniğiyle, aynı yeryüzü yapısının değişik dalga boyları için gösterdiği farklı yansıma özelliklerini incelemede yarar sağlamaktadırlar.

Multispektal Kamera Kullanım Alanları

Tarım alanında, ürün rekoltesinin ölçümünü %98 varan doğrulukta analizini sağlar .

 

Vejetasyon yoğunluğu, birim alanda belirli bir türdeki bitki bireylerinin sayısını ve gelişimini belirlemede  İnsansız Hava Aracı üzerine takılan Multispektral Kamera belirlenir.