Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız, mühendislik tecrübelerimizden yola çıkarak  Kübaj hesabı hakkında kendinize değer katacak altın değerinde bilgileri, mühendislik uygulama yöntemlerini aktaracağız. Bu yazıda bulunan konuların hepsi, bizim tarafımızdan mühendislik uygulaması almış firmalar tarafından tescillenmiş bilgilerdir.

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır:

Kübaj hesabı nedir? Nasıl yapılır?

Kübaj hesabının kullanım alanları

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız, mühendislik tecrübemizden yola çıkarak Kübaj hesabı hakkında kendinize değer katacak altın değerinde bilgileri, mühendislik uygulama yöntemlerini aktardığımız yazımıza geçerek, Kübaj hesabı ile ilgili birçok konuyu, uygulanılması ve bilinmesi gereken bilgileri aktarmaya başlayalım.

Kübaj hesabı nedir? Nasıl yapılır?

Günümüzde mühendislik uygulamalarında hacim hesaplamaları projenin başlangıç ve bitiş aşamasına kadar maliyet açısından önemli bir yer tutar. İnsansız hava aracı ile yapılan ölçümler sonucunda bilgisayar programları yardımıyla ölçümü yapılan arazideki kazı uygulamalarında araziden ne kadar malzeme alınacağı, dolgu uygulamalarında ne kadar malzeme gerekeceği gibi konularda çalışmalar yapılır. Bu şekilde ilk ve sonra durum arasında ne kadar hacim olduğunun hesabı yapılarak maliyet ve malzeme analizi oluşturulur.

Kübaj hesabının kullanım alanları

Günümüzde kübaj uygulamaları birçok sektörde kullanılmaya başlamıştır. İnsansız hava araçlarının hayatımıza girmesinden sonra yapılan çalışmalar hız ve maliyet açısından kolaylık sağladığı için hacim uygulamaları mühendislik sektöründe önemli bir yer tutmuştur. Kübaj hesaplamaları:

     ·        Maden Sahalarında

     ·        Çöp Atık Sahalarında

     ·        Hafriyat Alanlarında

     ·        Döküm Alanları

     ·        Yol Projeleri

     ·        Baraj Projeleri

     ·        Altyapı Çalışmaları

gibi çalışmalarda kübaj hesap yapılır.